LUB MNIE
Słowa kluczowe i oznaczenia łączą obrazy w sieć szerszej opowieści, umożliwiając dowolne zestawianie scen i tworzenie interpretacji, które wykraczają poza pierwotny zamysł. Każdy element staje się fragmentem większej mozaiki, komponowanej według indywidualnych skojarzeń. Tym samym statyczne kompozycje zyskują trzeci wymiar – przestrzeń interaktywnej wyobraźni.

„Lub mnie” to zbiór miniatur, które – obok odniesień do filmu, muzyki i interpretacji szeroko udostępnianych obrazów ukazują współczesną kulturę autoprezentacji i nadmiaru. Seria przedstawia przerysowane sceny niezwykłych sytuacji oraz wyolbrzymionych umiejętności. Codzienność przybiera formę hiperrealnej fantazji, w której wszystko, co w prawdziwym życiu jest zaskakujące lub absurdalne, staje się normą. Cykl dotyka potrzeby autopromocji i dążenia do spektakularności, a estetyka obrazów nawiązuje do instagramowych kadrów, zalewając wizjami życia, które w swej estetycznej doskonałości wygląda „lepiej niż w rzeczywistości” – wyretuszowana wersja siebie, dążenie do perfekcji i wieczna potrzeba aprobaty oddalają od prawdy, potęgując uzależnienie od akceptacji i sympatii. 
Czy są przeżycia, których nie trzeba dzielić, by miały prawdziwe znaczenie? Czy każdy fragment życia zasługuje na blask reflektorów? Co naprawdę czyni każdy dzień istotnym? 
Scenki, które powinny być intymne i autentyczne, przybierają formę inscenizacji, budując relacje na iluzji i powierzchowności. „Prawdziwość” momentów blednie wobec potrzeby uznania. Przymus zdobywania „lajków” staje się paradoksem, w którym zamiast żyć pełnią życia, definiujemy swoją wartość przez liczbę polubień. Obsesja na punkcie internetowej uwagi mierzy doniosłość chwili przez reakcje odbiorców. „Dzień bez lajka” to dzień bez wirtualnego potwierdzenia sensu przeżytych chwil – moment bez znaczenia. „Lub mnie” brzmi jak apel o aprobatę i ultimatum – skrajność, w której neutralność nie jest akceptowana, ponieważ bez jednoznacznego odbioru wysiłki tracą znaczenie.
*
Joanna Błoniarz (ur. 1973) Studiowała na wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

OTHER PROJECTS

Back to Top